Domů » Magazín » Jídlo a pití » Historie a tajemství whisky Ardbeg: Od pašeráků ke světovému uznání

Historie a tajemství whisky Ardbeg: Od pašeráků ke světovému uznání

5 minut

Ben

306

Historie a tajemství Whisky Ardbeg: Od pašeráků ke světovému uznání
Domů » Magazín » Jídlo a pití » Historie a tajemství whisky Ardbeg: Od pašeráků ke světovému uznání

Whisky Ardbeg, považovaná za jednu z nejvýraznějších skotských whisky, je synonymem pro tradici, kvalitu a jedinečný charakter. Tato whisky, pocházející z drsného ostrova Islay, si během své více než dvousetleté historie vybudovala kultovní postavení mezi znalci i milovníky whisky.

Ardbeg: Historie a počátky

Založena v roce 1815 Johnem McDougall na ostrově Islay, Ardbeg má za sebou bohatou historii. Její počátky jsou spojeny s dobrodružnými příběhy pašeráků, kteří využívali odlehlou polohu ostrova pro nelegální destilaci whisky. Tento ostrov, známý pro svou rašelinu a drsnou přírodu, poskytl ideální podmínky pro vznik jedinečné whisky.

Vývoj a výroba whisky Ardbeg

Ardbeg si během let udržel svůj charakteristický profil díky použití vody z Loch Uigeadail a nakouřeného ječmenného sladu s vysokou úrovní ppm (parts per million). Tato kombinace dala vzniknout whisky s intenzivním nakouřením a komplexním profilem, která si získala uznání na celém světě.

Finanční potíže a znovuzrození

Lihovar čelil několika finančním potížím, což vedlo k jeho dočasnému zavření v roce 1981. Po opětovném otevření v roce 1989 a následném uzavření v roce 1996 byl nakonec prodán společnosti Glenmorangie Co, která ho kompletně zrenovovala. Tato rekonstrukce vrátila Ardbegu jeho původní slávu a posílila jeho pozici na trhu.

Unikátní produkty a ocenění

Ardbeg je známý svými rašelinovými whisky, které jsou charakteristické svou plnou konzistencí a harmonií chutí. Mezi jejich známé produkty patří Ardbeg Ten, Uigeadail, Corryvreckan, An Oa, a novější přídavky jako Wee Beastie a Traigh Bhan. Několik z těchto produktů získalo významná ocenění, například Uigeadail byl oceněn jako Světová whisky roku 2009 podle Jima Murraye.

Současnost a budoucnost whisky Ardbeg

V posledních letech zaznamenala whisky Ardbeg rychlý nárůst prodejů, což vedlo k rozsáhlým investicím do rozšíření kapacity výroby. Palírna pravidelně představuje limitované edice a speciální vydání, což udržuje značku v popředí inovace a kvality ve světě whisky.

Nejznámější řady produktů Ardbeg

Ardbeg Ten – 10y

Ardbeg Ten, desetiletá whisky, je pravděpodobně nejznámější a nejpřístupnější produkt Ardbegu. Charakterizuje ji intenzivní rašelinový profil s nádechem citrónu, čokolády a kouře. Její komplexní chuť a dostupnost ji činí oblíbenou volbou pro nováčky i znalce whisky.

Ardbeg Uigeadail

Uigeadail, pojmenovaný po jezeře, které dodává Ardbegu vodu, je zvláštní tím, že zraje v sudech po bourbonu a sherry. Tato kombinace přináší bohatou, hlubokou chuť s nádechy sušeného ovoce, medu a silného rašelinového kouře. Je to oblíbená volba pro ty, kteří hledají komplexnější a intenzivnější chuťový profil.

Ardbeg Corryvreckan

Corryvreckan, pojmenovaný po známém vírovém mořském proudu blízko Islay, je silná a mocná whisky. Zraje v sudech po bourbonu a nových sudech z francouzského dubu, což jí dodává jedinečnou chuť s nádechy pepře, tmavé čokolády a rašeliny.

Ardbeg AN OA

An Oa je poměrně novější přídavek k základní řadě Ardbegu a nabízí jemnější a kulatější profil než její sourozenci. Je směsí whisky zrající v různých typech sudů, včetně sudech po bourbonu, Pedro Ximenez sherry a nových sudech z amerického dubu. An Oa přináší sladší a hladší chuť s nádechy vanilky, karamelu a lehkého rašelinového dýmu.

Speciální a limitované Edice

Ardbeg pravidelně vydává speciální a limitované edice, jako je Ardbeg Wee Beastie, mladá ale výrazná 5letá whisky, nebo Ardbeg Traigh Bhan, 19letá limitovaná edice. Tyto edice často oslavují jedinečné aspekty palírny a nabízí milovníkům whisky možnost prozkoumat různé dimenze jejího charakteru.

Každoroční Ardbeg Day také přináší speciální vydání, která jsou vždy s nadšením očekávána jak sběrateli, tak milovníky whisky. Tyto edice často experimentují s různými typy zrání a nabízejí neobvyklé a inovativní chuťové profily.

Závěr

Ardbeg nejen přežil své turbulentní počátky a finanční potíže, ale vyvinul se v ikonu světové whisky. Jeho historie, charakter a neustálé inovace přispívají k jeho dnešnímu postavení jako jedné z nejrespektovanějších a nejvyhledávanějších whisky na světě.

Více produktů na téma: Ardbeg

Související články:

Rum Diplomático: Venezuelský klenot mezi rumy

Rum Diplomático: Venezuelský klenot mezi rumy

4 minuty

Rum Diplomático, s kořeny hluboko v venezuelské kultuře a přírodě, představuje synonymum pro tradici, kvalitu a exkluzivitu. Jeho ...

Rum Plantation: Exkluzivní Karibský poklad pro milovníky kvalitního rumu

Rum Plantation: Exkluzivní karibský poklad pro milovníky kvalitního rumu

3 minuty

Rum Plantation, symbol kvality a tradice, je mezi milovníky rumu celosvětově oslavován. Jeho výjimečnost spočívá v kombinaci karibské ...

Nikka Whisky: Japonský klenot mezi světovými whisky

Nikka Whisky: Japonský klenot mezi světovými whisky

3 minuty

Nikka Whisky představuje jednu z nejvýznamnějších a nejuznávanějších značek whisky na světě. Založena v roce 1934 Masatakou Taketsuruem, ...

Lagavulin ikonická skotská whisky

Lagavulin skotská whisky z regionu Islay

3 minuty

Jako jedna z nejuznávanějších značek skotské whisky, Lagavulin oslavuje své single malt whisky, proslulé hlubokými kořeny na ostrově ...

Související témata:

Oblíbené články

Více